درمان شقاق با روش های اصولی و طبیعی

درمان بیماری شقاق

بیماری شقاق یکی از مهمترین بیماری های مقعدی می باشد که شدت آن مختلف است. برخی از افرادی که شدت بیماری شان کم است می توانند با روش های خانگی اقدام به درمان شقاق خود نمایند.

درمان شقاق با استفاده از روش های طبیعی

بیماری های مقعدی از آن دسته بیماری هایی می باشد که اگر شدت آن زیاد شود همراه با درد و خونریزی است. ولی اگر شدت آن زیاد نباشد درد و خونریزی زیادی ندارد، که شما می توانید با استفاده از روش های طبیعی و خانگی آن را درمان سازید. یکی از خطرناک ترین مواردی که برای این بیماری وجود دارد و باید از آ دوری کنید یبوست می باشد. یبوست یکی از بیماری های خطرناکی می باشد که شدت این بیماری را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد. برای درمان شقاق بهتر است برخی از نکات روزانه و غذایی خود را رعایت کنید تا از افزایش و شدت بخشیدن به این بیماری جلوگیری کنید.

رژی غذایی مناسب یکی از مهمترین مواردی می باشد که می توانید در مراحل اولیه بیماری شدت آن را کم کند. در واقع زمانی که شما مشاهده نمودید شدت این بیماری در حال افزایش پیدا کردن است، باید از همان ابتدا روش های خانگی و طبیعی را به کار بگیرید تا از شدت آن جلوگیری نمایید. عود کردن این بیماری خطرات بسیار زیادی را برای شما به همراه دارد و باید شما از آن جلوگیری کنید. برخی از مهمترین نکاتی که شما باید برای درمان شقاق باید به آن در نظر داشته باشید را بیان می کنیم تا از شدت آن جلوگیری کنید. مهمترین این نکات که بیشتر به عنوان روش های خانگی آنها را می شناسند عبارت می باشد از :

  1. مصرف کردن غذاهای پر فیبر

فیبر یکی از مهمترین و ضروری ترین نیازهای بدن است و شما باید آن را برای دستگاه گوارش خود تامین کنید. اگر شما از غذاهایی که فیبر دارند استفاده کنید می توانید حرکات روده های خود را منظم سازید، در این صورت به بیماری یبوست دچار شوید. بنابراین شما باید بدانید که برای دستگاه گوارش خود به فیبر نیاز دارید و باید به آن توجه داشته باشد که به بدن برسد. برخی از مهمترین مواد غذایی که دارای فیبر است و شما باید در طول این بیماری استفاده کنید عبارت می باشد از :

– میوه ها و سبزیجات از جمله خوراکی هایی هستند که فیبر زیادی دارند، دقت داشته باشید که آلو، کاهو، انجیر و گلابی از جمله مهمترین خوراکی ها و میوه ها هستند که شما می توانید آنها را استفاده کنید.

– آب گوجه فرنگی و آب آلو هم شما می توانید روزانه یک بار مورد استفاده قرار دهید.

– میوه هایی که در خانواده مرکبات قرار می گیرد از جمله دیگر خوراکی های مورد نیاز بدن می باشد.

– آجیل و دانه های آن را شما باید به صورت روزانه مورد استفاده قرار دهید.

– حبوبات نقش مهمی در از بین بردن یبوست شما دارند، به همین دلیل هر یک از انواع آنها را باید مورد استفاده قرار دهید.

– عدس، لوبیا و نخود فرنگی از جمله سبزیجات و حبوباتی می باشند که نقش بسیار مهمی در از بین بردن بیماری یبوست دارند.

– آب میوه های خام را شما حتما در این دوران باید میل کنید تا بتوانید یبوست خود را درمان سازید.

– سبوس گندم و جو را شما می توانید با استفاده از روش های متنوع میل کنید.

– دانه های کامل را در بین انواع دیگر مواد غذایی که نام بردیم باید قرار دهید و روزانه از آنها استفاده کنید.

  1. نوشیدن آب

اگر شما می خواهید برای درمان شقاق و درمان یبوست خود بهترین روش را به کار گیرید، این است که روزانه ۸ الی ۹ بار آب بنوشید. شما برای یبوست خود باید به دنبال بهترین روش بگردید که این روش یکی از کلیدی ترین و بهترین روش های خانگی به شمار می رود.

  1. روغن زیتون

روغن زیتون یکی از مهمترین و بهترین روغن های سالم می باشد که چربی های درون آن هم سالم است. روان شدن سیستم داخلی روده ها با استفاده از این روغن تا حد بسیار زیادی درمان می شود. مدفوع به آسانی با استفاده از این روغن در روده ها حرکت می کند، بنابراین شما به یبوست دچار نمی شوید. اگر شما به بیماری شقاق مبتلا هستید باید در برنامه غذایی خود  روغن زیتون را هم قرار دهید و از آن به مقدار زیادی استفاده نمایید.

  1. شیر

شما برای اینکه بدنی سالم داشته باشید باید پیش از خواب شیر گرم بنوشید، شما برای تنظیم کردن حرکات روده خود بهتر است این روش را مورد استفاده قرار دهید. تنظیم کردن حرکات روده برای درمان شقاق یکی از مهمترین نکاتی است که شما باید به آن دقت زیادی داشته باشید. برای تنظیم کردن روده باید از شیر استفاده کنید.

برخی از خوراکی ها هستند که شما با استفاده از آنها بیماری خود را شدت می بخشید و شما نباید این روش ها را به کار بگیرید. برخی از این خوراکی ها عبارت هستند از :

– آرد و شکر سفید

آرد و شکر سفید از جمله مواد غذایی هستند که برای درمان شقاق اصلا نباید مورد استفاده قرار بگیرند. شیرینی ها، بیسکویت ها، کیک ها، پنیر و … نباید در این رژیم استفاده شود. اگر شما مقدار زیادی شکر را میل کنید، بدنتان ویتامین های زیادی را از دست می دهد و به همین دلیل درمان بیماری تان هم به خوبی انجام نمی شود. بنابراین تنها باید از مواد غذایی که فیبر دارند استفاده نمایید.

– غذاهای تند

غذاهای تند از آن دسته غذاهایی هستند که بیماری را شدت می بخشند. در واقع شما باید بدانید که اگر از این غذاها استفاده کنید درد و خارش بیشتری را باید تحمل نمایید.

– اسنک چربی بالا

تنقلاتی که چربی بالای یدارند از دیگر مواد غذایی هستند که اصلا نباید برای درمان بیماری مورد استفاده قرار بگیرند.  این نوع از غذاها شدت بیماری یبوست را تا حد زیادی افزایش می دهد. بر همین اساس آنها را نباید استفاده کنید.

– غذاهای فرآوری شده

غذاهای بسته بندی شده از دیگر غذاهایی هستند که نباید مورد استفاده قرار بگیرند، آنها بیماری شما را شدت می بخشند و با استفاده از آنها به بیماری یبوست دچار خواهید شد.

  1. با آرامش غذا جویدن

آن دسته از افرادی که غذاهای خود را تند می جوند بدون شک به یبوست دچار خواهند شد. همانطور که بیان نمودیم شما باید برای درمان شقاق خود تنها از غذاهایی استفاده کنید که دچار یبوست نشوید. بنابراین راهکارهایی را هم که از یبوست شما جلوگیری می کنید باید پیش بگیرید. یکی از مهمترین این راهکارها که اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به آن توجه داشته باشید این است که غذای خود را با آرامش بجوید.

درمان شقاق

  1. پرهیز از نشستن طولانی مدت در توالت

شما نباید مدت زمان زیادی را در توالت بنشینید، چرا که در این صورت امکان دارد بیماری شما عود کند. با استفاده از روش هایی که بیان نمودیم شما می توانید بیماری خود را تا حد بسیار زیادی درمان کنید، بنابراین باید از روش هایی که بیماری را شدت می بخشد دوری کنید. یکی از مهمترین این روش ها که شما باید به آن دقت داشته باشید این است که مدت زمان زیادی را در توالت نمانید.

  1. استفاده از پارچه و یا حوله برای خشک کردن مقعد

برخی از افراد امکان دارد مقعد خود را پس از شستشو با استفاده از دستمال کاغذی خشک کنند. این روش بسیار اشتباه است و شدت بیماری را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد. شما باید به خوبی بدانید که استفاده از پارچه و حوله های تمیز یکی از مهمترین نکاتی است که برای درمان شقاق باید به آن دقت داشته باشید. شما تنها باید از این پارچه ها استفاده کنید تا دچار عفونت نشوید، چرا که در این صورت شدت بیماری شقاق شما تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد و درد و خونریزی را هم مشاهده خواهید نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره رایگان همین حالا با شماره 02188216340 تماس حاصل فرمائید.! شروع مشاوره !